Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 


YURDAGÜN GÖKER'İN

KARİKATÜR SERGİSİ

ÇİZGİLER

SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDE

16 MART - 5 NİSAN 2020
 

İkinci Dünya Savaşı sonrası bütün dünyada güçlenen ve yaygınlaşan basındaki modern karikatürün Türkiye’deki karşılığı, 50 Kuşağı çizerleri diye anılan karikatürcüler girişimidir. Yurdagün Göker bu ilginç ve etkili çizer kuşağının en genç temsilcilerinden olmuştur. Çizgileri, ülkemizde olduğu kadar Almanya ve Amerika’da da yayınlanmıştır.

 

16 Mart günü 85.ci doğum gününü kutlayacak olan Yurdagün Göker, 1935 yılında Uzunköprü - Edirne’de dünyaya geldi. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra iktisat, arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi aldı. Profesyonel karikatür yaşamına 1952 yılında Karakedi Mizah Dergisi’nde çizerek başladı. 1965 yılında Almanya’ya gitti.

Ardından Son Havadis, Yeni İstanbul, Tercüman, Türkiye, Cumhuriyet gibi gazetelerde ve Tef , Gölge, Dolmuş, Taş, Akbaba gibi dergilerde düzenli olarak karikatürleri yayınlandı. Ayrıca Ses ve Hayat dergileri için danışmanlık yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlar Komitesi üyeliğine seçildi. Bakanlık adına çocuklara yönelik “İleri Yavrutürk”adlı dergisini yayınladı.400 adet masal resimledi.
Türkiye’de ve Almanya ‘da masal ve resimli hikaye kitabı yayınladı. “Nasreddin Hoca” ve “Nasreddin Hoca’dan Keloğlan’a” adlı çizgi romanları gerçekleştirdi. Karikatür ve çizgi romanları Hobby, HörZu, Kicker, Bunte, Das Freizeit Magazine gibi Almanya’nın pek çok saygın yayın organında yer aldı. Almanya’dayken NASA için 30 dakikalık bir çizgi film gerçekleştirdi. 1975 yılında Türkiye’ye geri döndü.

İngilizce, Almanca ve İtalyanca konuşabilen Yurdagün Göker sarı basın kartı sahibidir.

“Yurdagün Göker’den Çizgiler” sergisi, sanatçının değişik dönemlerde gerçekleştirdiği karikatürleri arasından 40 adet kadarını izleyicilerle buluşturacak. Sergi, Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 16 Mart-05 Nisan tarihleri arasında açık kalacak. Galeri, pazartesi günleri haricinde her gün 11.00 ile 18.00 saatleri arasında gezilebilir.

 
Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50 


  

 

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org