Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

 

TURHAN SELÇUK

KARİKATÜR SERGİSİ

24 MAYIS 2017

 

 

Milas doğumlu ünlü Karikatürist Turhan Selçuk anısına İstanbul’da karikatür sergisi düzenlenecek.


Cumhuriyet çizerlerinden, Abdülcanbaz karakterinin yaratıcısı ünlü karikatürist merhum Turhan Selçuk anısına Milas Belediyesi tarafından 2011 yılından beri düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda şimdiye kadar ödül almaya hak kazanmış karikatürler, İstanbul’da sergilenecek. İstanbul  Karaköy’deki Schneİdertempel Sanat Mekezi’nde 24 Mayıs Çarşamba günü sanat severlere kapılarını açacak olan serginin koordinatörlüğünü İzel Rozental üstleniyor.


2010 yılında aramızdan ayrılan ve Muğla’nın Milas Belediyesi tarafından 2011 yılından 2016 yılına kadar düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda ilk üç sırayı almış ve özel ödüllere layık görülmüş karikatürlerin beğeniye sunulacağı sergi, 24 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00’da açılacak. Sergi, Çarşamba - Pazar günleri arası, 12.00 -18.00 saatleri arasında gezilebilecek. 2011 -2016 yılları arasında yarışmaya katılarak ödül almaya hak kazanan karikatüristlerin çizdiği 60 karikatürün beğeniye sunulacağı serginin açılışına Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yarışmada jüri üyeliğini üstlenen Kamil Masaracı, Turhan Selçuk’un sevenleri, karikatüristler ve sanat severler katılacak.


Türkiye ve dünya karikatürünün büyük ustası Turhan Selçuk anısına ulusal ve uluslararası alanda böylesine önemli bir yarışma düzenlemekten son derece memnun olduğunu belirten Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat;  “bu yıl 7.’sini düzenleyeceğimiz yarışmamıza ilgi her gecen yıl artıyor. Yarışmamız, Aydın Doğan ve Nasrettin Hoca karikatür yarışmalarının ardından şu anda 3. sırada gösteriliyor. Ulusal ve Uluslararası alanda bu denli öneme sahip olması ve önemsenmesi usta yazarımız Yaşar Kemal’in “Turhan’ın büyüklüğü ününden değil, ünü büyüklüğünden gelir” sözünün doğruluğunu bir kez daha göstermiştir. Usta çizerimize olan minnet ve vefa borcumuzu İstanbul’da düzenleyeceğimiz karikatür sergisi ile bir kez daha gösterme fırsatı sunan koordinatörümüz İzel Rozental’a,  Schneidertempel Sanat Merkezi’ne ve serginin düzenlenmesinde emeği gecen herkese teşekkür ediyor, 24 Mayıs’taki açılışa Turhan Selçuk’un dostlarını ve tüm karikatür severleri bekliyoruz” dedi.Sergi ziyaret saatleri:

Çarşamba - Pazar 11:00 - 18:00 (Galeri Pazartesi - Salı kapalıdır)
Adres: Bankalar Cad. Felek Sk. No:1 Karaköy - İstanbul

 


 

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: info@schneidertempel.org