Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 

 


 

 

TAN ORAL'ın


"EĞLENCELİK" Çizgiler Sergisi Açıldı

12 ŞUBAT - 8 MART 2015

 


Tan Oral'ın ‘Eğlencelik Çizgiler' Sergisi, Galata'da bulunan Schneidertempel Sanat Merkezi'nde açıldı. Tan Oral 2008-2014 yılları arasında çizgileriyle taraf Gazetesinde gündemi yorumladı. Bir davetle başladığı bu çizgi serüveni 2014 yılında kendi isteği dışında son buldu. Bu sürede ikibine yakın çizimi yayınlandı. Çizimlerinde izlenen , yaşadığımız günlere bakış, bu sergide eğlencelikli bir seçkiyle yer alıyor. Bu çizgilere T24 haber sitesinde yayınlanan yeni çizgiler de eşlik ediyor.


Serginin ilginç yanı, “Al-Git” uygulamasıyla, izleyicinin sergi bitimini beklemeden ilgilendiği çizimin ödemesini yapıp hemen alıp gitme şansına sahip olmasıydı. Sergileme tekniği de buna göre oluşmuş zaten.


Bu sergi'ye nasıl karar verdiğini anlatan usta çizer Tan Oral, “ Cumhuriyet gazetesi, bana 32 yıl tahammül ettikten sonra başkalarının haklarını savunduğum için ensemden tutup kapı önüne koymuştu.


Derken o zamanlar Genel Yayın Md. Olan Ahmet Altan bu Taraf' a gel demişti. Tamam dedim ve o Taraf' taki çizgili serüvenim başlamış oldu. Orada altı yıl tam özgürlük içinde çalıştım, yani bildiğimi okudum, karışan görüşen olmadı. Çok sonra bir gün bu kez, kendi haklarımı savununca, kendimi kedi gibi, yine kapının önünde buldum.


Aylaklığım çok sürmedi Aydın Engin ve Doğan Akın, T24'e buyur ettiler. Şimdilik korkumdan orada kendi haklarımı savunamıyorum, neme lâzım.”


 
 

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta: sanat@schneidertempel.com