Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 

 


 

100 YILDA İSTANBUL'UN DEĞİŞEN 100'ü

RUBİ ASA & VLADİ BENBANASTE

9 - 19 MAYIS 2013


Tarih :1800 lü yılların ikinci yarısıyla 1900 lü yılların başları. İstanbulun binlerce yıllık efsanevi tarihi, o yıllarda fotografın izlediği gelişimin katkısı ile de, meraklı gezginlerin ve özellikle fotografçılar için cömert bir çekim alanı oluşturmuş.

Geçmişten günümüze süregelen arkeolojik kazılar göstermektedir ki ; yıkımlar , savaşlar doğal afetler gibi sebepler ile yok olan şehirler her defasında , küllerinden yeniden doğmuşlardır. Kazı alanlarında, her yıkımdan sonra üst üste katmanlar olarak inşa edildiği görülen şehirler, dönemlerine ait toplumsal , kültürel ve sosyolojik varlıklarının izlerini günümüze kadar taşınmasını sağlamışlardır. İnsan eli değen ve ustalarının biçimlediği formlarla oluşturulan yapılar, başta korunma amacını gütse de, zaman içerisinde o toplumun değer yargılarının yansıdığı ve yaşam kalitesinin oluşturduğu bir mimariye dönüşmüştür

İstanbul… Roma, Bizans, Osmanlı gibi köklü medeniyetlere , imparatorluklara ev sahipliği yapmiş anıtsal şehir. Meşrutiyet , Cumhuriyet derken kontrol edilemeyen hızlı değişimle yeni ve önlenemez bir yıkımla karşı karşıya kalmıs , çaresizlik içerisinde. Fedakarca barındırmaya çaliştığı “kalabalık” ile küsmüş, kendi kültürünü üretme kabiliyetini kaybetmiş, mutluluk vermekten çok uzak…

İstanbul… şimdilerde , o “ihtişamlı” kimliğinden çok uzak, bir avuç şehir planlamacısının algı, bilgi ve görgüsünü yansıtmaya başlamiş, bambaşka bir katman üretmeye zorlanıyor.

İstanbul… Doğasıyla, geçmişiyle, kentlisiyle, ve gelenekleriyle önlenemez bu değişime karşı, ümitsizce son savaşını vermeye çalışıyor.

İstanbul… şimdilerde gözlerini kapatmış geçmişini dinliyor…

2700 yıllık yerleşim tarihine sahip o “şehr-i İstanbul…” günümüzden sadece 100 yıl önce çekilen bu fotograflarla adeta bugünün İstanbul una bir ağıt yakıyor…

Şehirlere atfedilen efsaneler ve hikayeler dilden dile değişiklikler gösterebilir yada abartılabilir. Oysa fotograf; ne efsanedir , ne de abartı.

Sergilenen fotograflar o günlerin İstanbulunu ve o günlerinin yalın gerçeğini anlatmaktadır. Bu gün çektiklerimiz ise; bu günlerimizin ve yaşantılarımızın , kültürel yapımıza paralel geliştirdiği şehrimizin, gerçekleriyle yüzyüze gelmemizi sağlayan öykülerini “ yorumsuz ” anlatmaktadırlar.

Kullandığımız “eski”yı yansıtan fotograflar , 1850 li yıllardan 1900 lere hatta Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar İstanbul da etkin olmuş ; ve İstanbulun yüzlerce panoramasını bizlere miras bırakan değerli fotografcıların ; Başta , Max Fruchtermann, Abdullah Kardeşler( Viçen -Hosep-Kevork Abdullah ), Pascal Sebah ( Sebah & Joaillier) , Gülmez Kardeşler, Guillaume Berggren ve Bogos Tarkulyan ın yapıtlarıdır.

Rubi Asa ve Vladi Benbanaste'ye ait “100 Yılda İstanbul'un Değişen 100'ü” Adlı fotoğraf sergisinden elde edilecek gelir İZEV Vakfına bağışlanacaktır.


Sergi Tarihi:   9 - 19 Mayıs 2013

Açılış / Kokteyl: 9 Mayıs Perşembe 2013, Saat:18:00-20:00

Sergi Ziyaret: Hafta içi hergün 10:30-17:00,Cumartesi kapalı, Pazar: 12:00-16:00

Schneidertempel Sanat Merkezi

Bankalar Cd. Felek Sk.No:1 Karaköy-İstanbul

Tel/Faks:0 212 249 01 50
Bilgi: Handan Önel


RUBİ ASA ÖZGEÇMİŞ

Rubi ASA.JPG

1956 'da İstanbul'da doğdum.

1970 'de babamın doğum günüm adına hediye ettiği ilk Kiev anolog Fotograf makinesi ile kadrajıma algıladığım her şeyi sığdırmaya çalıştım.

1974 'de Lise son sınıf arkadaşlarımla birlikte Anadolu nun birçok köşesini dolaşarak fotograflamaya çalıştım.

1979 'da mimar olarak hayata atıldım.Mimarlığın yaşamımdaki etkisi, fotograf sanatı ile iç içeliği beni bugün bile şaşırtır.

1985' de Yapı Fiziği alanında lisans üstü çalışması yaptım.Işığı, sesi ve rengi mimarlık mesleğimin olanakları çerçevesinde kullandıkça , fotografın iç dünyama yansımasını daha fazla genişlettim.Karma sergilere katıldım.Tematik sergi ve albümler hazırladım, sundum.

Her insanın bir kültürü, her yörenin bir insanı ve birlikte yaşamın yarattığı sentezi algılamanın fotografın en güzel armağanı olduğunu düşünüyorum.

Kültürlerin geçmişten günümüze insanlığın rehberi, fotografın da bunun aracı olduğunu bilmenin heyecanı ve geçmişi günümüze taşıma çabası ile geleceği keşfetmenin tadını yaşıyorum.

Mimarlık mesleğimin yanı sıra Fotograf güncesi ,Sanat yazını Klasik Müzik keyfi ilgi alanlarım.Her koşulda fotograf çekerek zamana tanıklık etmek , yaşanabilecek en anlamlı ve en evrensel duygu olduğunu sanıyorum.

Rubi ASA, İFSAK üyesiyim.


VLADİ BENBANASTE ÖZGEÇMİŞ

TEVELLÜT 1962 TEMMUZ.

BIR GİRDİM YUVADAN ŞİŞLİ TERAKKİYE, LISEDEN ÇIKTIM ...

LISEYI BITIRINCE ; BANA "NE MUHENDISLER ISTEDI DE VERMEDİK" DEMESINLER DIYE İŞLETME MUHENDİSİ OLDUM ISTANBUL TEKNIKTEN

85 DE HER DAİM AŞKIMLA EVLENDIM... PAYLASTIGIMIZ HAYATIMIZA IKI COCUGUMUZ ILE BİRLİKTE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ ....

NEDENDIR BILINMEZ; BABAM BANA DOGUM GUNUMDE FOTOGRAF MAKINESI HEDIYE ETMEDIGI İÇİN, FOTOGRAF CEKMEYE 1990 LARIN BASLARINDA BASLADIM.

1995 LERDEN SONRA FOTOGRAF IYIDEN IYIYE KANIMA GİRMEYE BAŞLADI . GEZILERDE, DOGUM GUNLERINDE , BAS-ÇEK FOTOGRAFCILIGI DÖNEMİ BENI TATMIN ETMEMEYE BASLAYINCA , YENI ARAYISLAR ICERISINE GIRDIM

FOTOGRAFA OLAN HEVESIM , BIR ARKADASIMIN ITEKLEMESI ILE MUAMMER YANMAZ ATOLYESINE GITMEMLE “TUTKU” HALINI ALDI…

HİKYAYESİ OLAN, SEYIRCİSİ İLE KONUSAN KARELER PEŞINDE KOŞMAYA BAŞLADIM, O GÜN BUGÜNDUR KOŞMAYA DEVAM EDIYORUM…

MUAMMER YANMAZ VE 40 HARAMILER ILE BIRLIKTE 1600 KISILIK “YUZ KUMBARASI “ PROJEMIZ “PEK YAKINDA “ SERGI BOYUTUNA GECECEK…

BUNDAN BOYLE HAYATIMDA , HER ZAMAN FOTOGRAF VE SOSYAL İCERIKLI FOTOGRAF PROJELERI OLMAYA DEVAM EDECEK .

DARISI BASINIZA

SEVGIYLE KALIN

VLADI.bmpVLADI 2
 
 
 

Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta: sanat@schneidertempel.com