Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

ÖZLEM TUNA
13 + 11 = 24

9 - 30 Kasım 2016

 


Güzel bir temizlik yaptık.
Sadeleşiyoruz.
Değişiyoruz...
Dünyamızda hızla her şey değişiyor;  politikalar, yeme ve içme alışkanlıklarımız, yaşantımız, sanal-sosyal medya içinde varoluşlarımız, alışkanlıklarımız... Hızlı bir değişim ve dönüşüm içinde...
Acaba bu yaşanılan hızın ne kadarını içselleştiriyoruz ve hayatımıza alıyoruz, kullanıyoruz?  ne büyük sorular değil mi?
Bu soruları da soruyor muyuz acaba kendimize?
Bu hız içinde durup, soru sormaya vaktimiz var mı?
Bu dönüşüm ve değişim içinde tasarımcı olarak bana en çok sorular sorduran, tasarladıklarımı üretme aşamasında öyle bir duraksatan konular; 
          .  Üretim süreçlerinde insan ve doğa kullanımı
          .  Sertifikalı tohum meselesi
          .  İklim değişiklikleri
Şimdi sesinizi duyar gibi oluyorum;  Tasarımcı olarak senin tohum ve ilkim değişiklikleriyle nasıl bir ilgin olabilir diye? Atalık tohum meselesi hepimizin çok çok büyük bir sorunu. Sanki her gün yemediğimiz yemeklerin tohumlarıyla oynanmamış gibi,  afiyetle, düşünmeden yemeye devam ediyoruz. Dolaylı olarak bizim de genlerimizle oynanıyor. Ne yapıyoruz bunun için? Bu soruyu ve yanıtlarını okuyor ve ucundan da olsa bir adım atıyor olmayı görmek  istiyorum. İlkim değişikliği aynı şekilde yetiştirdiğimiz tohumlar ve tasarladıklarımız ve arkasından ürettiklerimiz çok ilgili.
Şimdi içinizden neler geçirdiğinizi duyar gibi oluyorum. “Haaaa tasarım ile dünyayı kurtaracağını düşünüyor herhalde...”  diyorsunuz, değil mi?
Yok, tek başıma ve tasarım ile bunu yapmak değil de ürün tasarlarken ve üretirken içimde olan kaygıları paylaşmak niyetim. Bu paylaşımla birlikte nasıl enerjilerimizi birleştirebiliriz? Birliktelik ile nelere soru işareti koyabiliriz ?
derdim bu soruları önümüze koymak...
Yerken, alırken, düşünürken ve üretirken bir daha düşünmek ?
Paylaşırken büyümek...
Tabi ki bir yandan günlük iş yaşamımızdaki kaygılar ve dünyamızdaki problemler derken baktım 13 yıllık firmamda ne çok şey tasarlamışız ve üretmişiz. Projeler yapmışız.
Bazı koleksiyonlarımızı daha çok ülkeye ve kişiye ulaştırmışız ve bazılarını kendimize saklamışız adeta...
2016 yılının sonuna yaklaşırken yeni bir çizgi çekelim ve hafifleyelim istiyorum. Yolumuza 2 koleksiyon ile devam ediyoruz.
MOZAİK, KAİROS
Bundan sonra bizden daha çok:   
Sürdürülebilirlik adına;
. Tarihi Yarımada’da tasarım ve geleneksel üretim
. El üretimi porselen
. Doğaya ve insana saygılı üretim
konularını tekrar tekrar duyacaksınız. 
Atalık Tohumlar ve İlkim değişikliği konularında öğrendiklerimizi de paylaşıyor olacağız.
Çok düşünüp iyi tasarlamak ve üretim yaparken doğayı ve insanı korumak niyetini hep aklımızda tutmak istiyoruz.
Böyle olunca tasarlayıp ürettiklerimiz zamansız olsun istiyoruz.
Şehir, tarih, kültür, tasarım, üretim ve paylaşım  hikayelerimiz sizinle büyüsün ve gelişsin. Hatta sizlerin kullanımı ile yeni tasarımlara dönüşsün istiyoruz.
En önemlisi de daha az üreterek,  keşif yapacağımız, bilgi  paylaşacağımız ve birlikte düşünüp, öğreneceğimiz atölye çalışmalarında sizlerle birlikte olmak istiyoruz.
Özlem Tuna
www.ozlemtuna.com
i
Biyografi:
Özlem TUNA 1993 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü'nü bitirdi. Aynı üniversitede 1 yıl Grafik Bölümü, Özgün Baskı Atölyesi'nde çalıştı.

1996 yılında çalışma hayatına Mücevher firması Urart ile başladı. Tarihi Yarımada'da Kapalıçarşı ve Han'lar bölgesindeki birçok firmada mücevher tasarımcısı olarak çalıştı.

2003 yılında ÖZLEM TUNA TASARIM firmasını kurdu. Kuyumculuk firmalarına koleksiyon tasarımı ve tasarım danışmanlıkları yanında ÖZLEM TUNA markası altında mücevher ve obje tasarlayıp üretmeye başladı. ÖZLEM TUNA markası yurt içinde ve yurt dışında büyük otel ve butik mağazalarda satılmaktadır.

Tarihi Yarımada'da 2007-2010 yılları arasında DESIGN ZONE isimli tasarım mağazasının kurucu ortağı ve yaratıcı yönetmeniydi. DESIGN ZONE Mağaza ‘da ÖZLEM TUNA markası dışında pek çok Türk tasarımcının ürünleri sergilendi.

ÖZLEM TUNA TASARIM bünyesine farklı endüstriyel tasarımcılar da katılınca; 2009 yılında ZERRE Design firmasını kurdu. ZERRE Design ÖZLEM TUNA markası dışında birçok büyük firmaya koleksiyon projeleri ve kurumsal hediyelik eşya ve fikirler tasarlamaktadır.

Özlem TUNA mücevher dalında ödüller almış ve tasarım yarışmalarında jüri üyesi olarak yer almaktadır. Çalışmalarına İstanbul Tarihi Yarımada'da devam etmektedir. Tarihi Yarımada'da Kapalıçarşı ve Han'lar bölgesindeki yüzyıllardır süregelen zanaat eksenli üretim geleneğinin sürdürülebilirliği için çeşitli projelerde çalışmış ve içinde olduğu grup konu hakkında ödül almıştır. Bölgenin zanaat eksenli benzersiz üretim ve satış ağının somut olmayan kültür varlıklarımız içine girmesi için projeler üretmeye devam etmektedir.Sergi ziyaret saatleri:
Çarşamba - Pazar 12:00 - 18:00 (Pazartesi - Salı kapalıdır)
Adres: Bankalar Cad. Felek Sk. No:1 Karaköy - İstanbul

 


 

 

 
   

Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.


 

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: info@schneidertempel.com