Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 
Schneidertempel Sanat Merkezi'nde

Camdaki Deniz ve Çizgilerle Zaman

Nilgin ve Oğuz Dicle

21 Mart- 15 Nisan 2018

 Schneidertempel Sanat Merkezi, 21 Mart - 15 Nisan  2018 tarihleri arasında, Nilgün ve Oğuz Dicle’nin iki farklı sanat alanındaki eserlerini sanatseverler ile buluşturuyor. “Camdaki Deniz ve Çizgilerle Zaman” adını taşıyan sergide Nilgün Dicle, deniz ve çevre sorunlarını kendi uslübu ile yansıttığı cam heykelleriyle yer alırken, Oğuz Dicle zaman kavramını çeşitli boyutlarıyla ele alan karikatürleriyle izleyicilere görsel bir keyif yaşatmayı amaçlıyor.

Nilgün Dicle’ye göre cam, akarak bulunduğu kabın şeklini alan su gibi, sıvı halden dönüşerek tasarımcısının belirlediği forma giriyor. Binlerce yıl bu özelliği ile bir yandan günlük hayatımızın vazgeçilmezi olurken öte yandan eşsiz sanat eserlerine yaşam veriyor.

Sanatçı camla tasarımın hem üreten hem de izleyen için iyileştiren bir etki yaptığına inanıyor. Sergide kullandığı teknik ve yaklaşım cam dünyasında bir ilk. Nilgün Dicle, bir patolog olarak, günde yüzlercesini elden geçirdiği  mikroskop lamlarını cam heykellere dönüştürürken geride bıraktığı mesleğine de bir selam gönderiyor.

Oğuz Dicle için karikatür görsel bir iletişim aracı. İnsanın imgelem gücünü, yaratıcılığını ve eleştirel kapasitesini en iyi kullanabildiği sanat türlerinden biri olarak gördüğü karikatürün, mizahın gücüyle buluşarak izleyicisine anlık bir etkiyle sınırsız anlamlar sunabildiğini düşünüyor. Oğuz Dicle bu sergide, insanoğlunun akıp giden ömründe, değişimin ölçüsü olan zamana karşı yaşadığı çelişkileri yansıtan karikatürlerini paylaşıyor izleyicileri ile. 

Camdaki Deniz ve Çizgilerle Zaman” sergisi  21 Mart Çarşamba günü saat 18:00’de bir kokteyl ile açılacak. 15 Nisan 2018 tarihine kadar açık kalacak sergi Pazartesi-salı günleri dışında  her gün 11:00 -18:00 saatleri arasında gezilebilir.

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Sergi Süresi: 21 Mart - 15 Nisan 2018
Bankalar Caddesi, Felek Sokak, No: 1, Karaköy / İskanbul
Tel: 0212 249 01 50

 

 


Nilgün Dicle

İzmirli seramik ve cam sanatçısı Nilgün Dicle, ilk seramik eğitimini İzmir Resim Heykel Müzesi’nde aldı. Ardından başta Tüzüm Kızılcan olmak üzere farklı hocalarla değişik atölyelerde çalışarak devam etti. Çok sayıda karma sergiye katıldı. İlk kişisel Seramik sergisini 13 Mart 2008 de İzmir Sanat Galerisinde açtı. Başta Kültür Bakanlığı Devlet  Resim Heykel,  Altın Testi Seramik, Turgut Pura Heykel yarışması  olmak üzere 8  sergileme ödülü aldı.
 Cam eğitimine Profösör Lale Andiç  ile başlayıp Cam Ocağı Vakfında Çek Sanatçı Frantisek Janak, Amerikalı sanatçı Julie Anne Denton ve Nejad Kavvas ile sürdürdü. İlk Kişisel Cam Sergisini Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Haluk Elbe Sanat Galerisinde açtı. Sanat eğitiminin ömür boyu olduğunu düşünen sanatçı yurtiçi-yurtdışı seminer, sempozyum ve workshoplar ile gelişimini sürdürmektedir.


Eserleri çok sayıda katalog , koleksiyon ve Eskişehir Cam Müzesi’nde yer alan sanatçı  çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.Oğuz Dicle

Oğuz Dicle karikatüre 1977 yılında başladı. Karikatürcüler Derneği İzmir Şubesinde çok sayıda çizerle birlikte karma sergilerde ve basında çizgilerini sergiledi.  Oyun Parklarında çamaşır ipinde bez karikatürler, Toplu ulaşım araçlarında halka açık karikatür sergileri gibi etkinliklerde yer aldı. Çizgilerini daha çok eğitim alanında, öğrenmeyi kolaylaştıran bir araç olarak kullanageldi. İçlerinde İş Bankası Karikatür İkincilik Ödülünün yer aldığı 6 yarışma ödülü var. İki kişisel sergi açmış olan Oğuz Dicle, karikatürü çizgi ile mizah sanatı olarak görüyor ve bu nedenle karikatürlerinde yazıya yer vermiyor. Ona göre karikatür görsel bir iletişim aracı ve insanı diğer canlılardan ayıran düşünebilme özelliğinin en karmaşık hali olan mizahı kullanması onu ayrıcalıklı kılıyor.


 


 

    

   

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org