Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

 

ODD GEIR SAETHER

AYNANIN İÇİNDEN

8 - 26 MART 2017

 

 

Norveçli ünlü görüntü yönetmeni Odd Geir Saether elli yedi yıllık görüntü yönetmenliği deneyimini şimdi fotoğraf sanatına yansıtıyor. Willy Ronis, Robert Doisneau, ve Henri Cartier-Bresson’un izinden giden sanatçı sokak fotoğrafına yoğunlaştı. “Aynanın İçinden” sergisinde Saether, objektifini izleyicisine çeviriyor. Her kare bir olay üzerine yoğunlaşmış bir hikaye yaratma amacı taşıyor. Objektifini, biricikliği çoğu kez farkedilmeyen  sıradan insana, bize çevirerek popüler olanı ünlü olanı yücelten paparazzi kültürünü reddediyor.
Saether’in gözlem gücü, olağanın içindeki olağan dışılığı hemen kameranın önünde yaşanan hayatın şifresini çözüyor.

Sanatçının renk ve objetif seçimi, net derinliği kullanışı, izleyiciyi belirli bir noktanın inanılmaz  dinamiğine yoğunlaşmaya davet ediyor.

Odd Geir Saether Oslo’da yaşıyor ve üretiyor. Fransız yeni dalgasının etkisiyle Norveç’te çekilen ilk  olan The Guardians (1965) ile sinemayla tanışan Saether o zamandan bu yana sayısız filmde görüntü yönetmenliği yaptı. 1974’te çalıştığı Peter Watkins’in yönettiği “Edward Münch” filmi kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Aynı yönetmenle 2000 yılında “La Comunne” filmini yaptı. 2006 “Inland Empire” filminde David Lynch ile çalıştı. Sanatçının son projesi “Letters to Sofija” (2012), a Litvanya asıllı Ingiliz sanatçı Mikalojus Konstantinas Courlionis’in hayatını anlatıyordu. Odd Geir Saether son olarak 2016’da Oslo’da bir fotoğraf sergisi açtı.
iSergi ziyaret saatleri:

Çarşamba - Pazar 11:00 - 18:00 (Galeri Pazartesi - Salı kapalıdır)
Adres: Bankalar Cad. Felek Sk. No:1 Karaköy - İstanbul

 


 

 
 

 

 

   

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: info@schneidertempel.org