Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

MADAM MARTHA AMATİ

İZMİR'DE ORTA AVRUPALI BİR KEMAN SANATÇISI


6 MARTTAN İTİBAREN

SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDE



Yıllar boyunca İzmir’deki Beth-İsrael Sinagogu’nda gerçekleşen her düğünde keman çalan virtüöz Madam Marta Amati’nin hayatı,
Rita Ender’in araştırması ve Berge Arabian’ın fotoğraflarıyla
6 Mart’tan itibaren Schneidertempel Sanat Merkezi’nde.

 

İzmir’deki Beth-İsrael Sinagogu’nda, bugün bir org ve orgun üstünde bir çerçeve duruyor. Çerçevede keman çalan, hafif kambur duruşlu, “yaşını başını almış” bir kadının fotoğrafı var. Fotoğraftaki o kadının adı, çerçevenin hemen altında yazılı: Madam Marta Amati.

Marta Amati, adını her zaman “Madam” sıfatıyla birlikte yazdırmış önemli bir müzisyen. İzmir’in müzik tarihi çalışmalarında kendisi için bölümler ayrılmış, İzmir Konservatuarı’nın kurucuları arasında bulunmuş ve yaylı çalgılardan sorumlu olmuş bir müzik öğretmeni. Sağır Dilsiz ve Körler Okulu’nda dersler vermiş, yüzlerce öğrencisi olmuş, binlerce kez resitaller vermiş bir sanatçı.

Orta Avrupa’da doğan ve Nazilerin zulmünden kaçan bu keman sanatçısının, Madam Marta Amati’nin fotoğrafı ve adı neden İzmir’deki bir Sinagog’da var? Düğünler yüzünden var.  Marta Amati, yıllar boyunca sinagog düğünlerinde, yani Yahudilik açısından çok hayati bir kurum olan evliliğin gerçekleşme anlarında balkondan keman çalmış. Sonra bir gün, toparlanıp gitmiş.

Rita Ender’in araştırması ve Berge Arabian’ın fotoğrafları ile hazırlanan bu çalışmada, kuşaklar boyunca İzmirli Yahudilerin anılarına kemanının sesi ve görüntüsüyle kaydolan Marta Amati’nin izinden gidiliyor. Marta Amati’nin,  Türkiye’ye nasıl ve ne zaman geldiği, bir sinagogda nasıl konumlandığı ve kendisinin İzmir Yahudilerinin anılarında ve İzmirlilerin hafızalarındaki yeri inceleniyor. 1462. Sokak’ta oturduğu bilenen, bir defa evlendiği düşünülen ve Yahudi mi yoksa Katolik mi olduğu konusunda tereddütte kalınan Marta Amati’nin, 20. yüzyılda İzmir’in sosyal ve kültürel hayatındaki yeri, sergiye paralel olarak Aras Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap aracılığıyla da ortaya koyulmaya çalışılıyor. 

Sergi Tarihi: 06 Mart-31 Mart 2019
Açılış-Kitap Tanıtımı: 06 Mart Çarşamba saat 18.00

Sergi Ziyaret: Pazartesi-Salı galeri kapalı; Çarşamba - Pazar 11:00 - 18:00

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50





Berge ARABIAN

1957'de Ermeni bir ailenin bir çocuğu olarak Suriye'de doğdu. 1966 -1973 arası Lübnan'da yaşadı ve 1973’te, ailesiyle birlikte Kanada’ya göç ederek 37 yıl Toronto'da yaşadı. Toronto’da siyaset bilimi okudu. Uzun yıllar NOW dergisinde foto-muhabirlik yaptı. Alaylı bir fotoğrafçı olan ve sosyal belgesel fotoğraf alanına odaklanan Arabian, sekiz yıldır İstanbul’da yaşıyor.

 

Rita ENDER

1984 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında İstanbul Özel Saint Joseph Fransız Lisesi’nden, 2008 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve Ocak 2010’da avukatlığa başladı. Galatasaray Üniversitesi ve Panthéon - Assas Üniversitesi’nde (Paris II) yüksek lisans yaptı ve azınlık hakları üzerine çalıştı. 2001 yılından beri çeşitli gazete ve dergilerde yazan Ender’in, Mümkündür Mucizeler –Rafael Torel’in Hayatı (Gözlem Yayınları), Kolay Gelsin (İletişim Yayınları) , İsmiyle Yaşamak (İletişim Yayınları), Aile Yadigarları ( İletişim Yayınları) , Objets Portraits ( Lior Yayınları) ) isimli kitapları ve "Las Ultimas Palavras" isimli bir belgeseli bulunmaktadır. 








 








 

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org