Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 21 Şubat Çarşamba 2018

Schneidertempel Sanat Merkezi'nde

 

Işığın Sesi
Fotoğraf Sergisi

Linda Caldwell
21 Şubat – 11 Mart 2018

Işık içerdiği sihirli gücüyle Linda’yı hep çekmiştir. Göz alıcı parlaklığıyla yarattığı kontrastlar, gündelik hayatın nesnelerini, dokularını, yapılarını, hepsini tanınmayacak yeni boyutlara taşır. Kare formunda fotoğraflarıyla zihnini ve gözünü zorlayarak bir yılı kapsayan bu projesinde gündelik sıradanlığı olağandışı bir grafik dile çevirmeyi hedeflemiş sanatçı.

Çocukluğundan beri fotoğrafla içli dışlı olan Linda, son on yılda bunu tam zamanlı bir tutkuya çevirmiş. Sokak ve belgesel fotoğrafçılığında çalışmaları olan sanatçı analogdan dijitale geçişte renk çalışmalarına ağırlık vermiş olmakla birlikte son zamanlarda siyah beyaza dönüş yapmıştır.Linda Caldwell’in fotoğraf sergisi “Işığın Sesi” adıyla Schneidertempel Sanat Merkezi, Bankalar Cad. Felek Sokak No.10, Karaköy, İstanbul adresinde 21 Şubat saat 18den itibaren 11 Marta kadar izlenebilir. 


Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Sergi Süresi: 21 Şubat - 11 Mart 2018
Bankalar Caddesi, Felek Sokak, No: 1, Karaköy / İskanbul
Tel: 0212 249 01 50


LINDA CALDWELL


1949 yılında ABD’nin New York eyaletinde doğan Linda, Maryland Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nden mezun olduktan sonra eşiyle birlikte, ABD dahil, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan, Pakistan, Fas ve Lübnan’da yaşadı. Yetmişlerin başında ilk kez Türkiye’ye geldi, seksenlerde döndü ve nihayet 1997 yılında İstanbul'a temelli yerleşti.
Çocukluğunda hep elinin altında kullanabileceği küçük bir Kodak makinası vardı. Fakat esas gönül vermesi 1991’de Paris’te fotoğraf derslerine yazılıp siyah beyaz film ile uğraşmaya başlamasıyla gerçekleşti. Hayatın akışı onu fotoğraf dünyasından bir süreliğine ayırdı; ta ki 2007’de dijital dünyaya yeni bir makinayla adım atıp, çevresine fotoğrafçı gözüyle tekrar bakmaya başlayıncaya kadar. 2010 yılında Kapalıçarşı’daki “Deli Kızın Yeri” isimli dükkanını kapatıp emekli olmaya karar verince, bütün yaratıcılığını tam zamanlı olarak fotoğraf dünyasına yönlendirdi. O gün bugündür düzenli olarak yurt içinde ve dışında eğitimlere, çalıştaylara, toplu sergilere ve fotoğraf yolculuklarına katılıyor. En son çalışmaları Bursa Fotofest 2017'de sergilendi.

Işığın Sesi

Güçlüdür ışığın sesi. Anlattıklarını dinlemeye pek vakit ayırmayız, sanki fonda çalan bir müzik gibi, vardır da yok gibi. Ama varlığı ve yokluğu arasındaki dinamiktir dünyamızı şekillendiren. Linda'nın bu kolleksiyonu günlük hayatımızı ışığın diliyle incelemeye davet eder bizi. Durup dinleyelim, başka bir mercekten süzülenleri.


 


 

 
 

 

 
   
   

 

Ses Enstalasyonu
"Fuge / Füg“
Michael Schiefel
21 Şubat - 11 Mart 2018


Tarabya eski bursiyeri Michael Schiefel "Fuge/ Füg" başlıklı enstalasyonunda dindarlığın farklı unsurlarını sadece tek bir dine mal edilemeyen spiritüel bir deneyimde birleştiriyor. Çalışmada beş hoparlörden çıkan Bach’tan bir fügün beş sesi, beş makam ile ilişkilendiriliyor. İki melodi iki farklı kişi tarafından icra ediliyor: Bach fügünü Michael Schiefel, makamları ise bir müezzin söylüyor. Formları sebebiyle minareleri çağırıştıran hoparlörlerin duvardaki sivri düzenlemeleri org borularını andırıyor.

Schneidertempel galerisinde sergileniyor. Bu küçük sinagog ismini Doğu Avrupa’dan gelip 19. yüzyılın ikinci yarısında Karaköy’e yerleşmiş Aşkenaz Musevilerinden almış. Aşkenazların çoğu terziler loncasına bağlıydı. Sinagog 1964‘ya kadar faaliyetlerini sürdürmüş ve 1999 yılında bir modern Musevi sanatı ve karikatür sanatları müzesine dönüştürülmüş. O günden beri Schneidertempel birçok tanınmış Türk ve uluslararası sanatçıyı temsil ediyor.


Schiefel'in sinagogtaki enstalasyonunda üç büyük dinin ses ve mekan dünyaları ve göz ardı edilemez ortak yö;nleri karşı karşıya geliyor. Michael Schiefel doksanlı yılların başından beri çeşitli solo ve grup  projeleri ile  yurt içinde ve dışında caz severleri büyülüyor. 1997 yılında „ Invisible Loop“ adlı ilk solo çalışması basından ve dinleyicilerden çok övgü aldı.  Benzer olumlu eleştirileri daha çok içgörüsel diye nitelendirilebilecek CD’si „ I dont Belong“ ile topladı. Ustalıkla kullandığı mükemmel sesini  loop ve diğer elektronik araçlar ile ifade etmeyi deneyimliyor ve bu eşsiz kombinasyondan ortaya tutku ve yabancılaşma duyguları çıkıyor.

2006 yılının Eylül ayında  Schiefel’in  “Don't Touch My Animals” adlı solo CD’si yayımlandı. Jazz Indeed ile pop veya funk, David Friedman ile modern caz, Thärichens Tentett ile Big Band veya Alman-Bulgar Beşlisi Batoru ile  Balkan-Jazz - dinleyici Michael Schiefel’in  çok yönlü sesini tüm ve farklı gruplarla söylerken yeniden keşfedebilir.

Michael Schiefel 2017 yılında Tarabya Kültür Akademisi’nin bursiyeri olarak İstanbul’da bulundu. Bu kalış ‘Füge’ adlı ses enstalasyonuna esin  kaynağı oldu.


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

   
Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: info@schneidertempel.org