Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

Schneidertempel Sanat Merkezi'nde

Köksal Çiftçi ile Bülent Karaköse'den


Kültür ve Sanat İnsanları Portre Sergisi

12 Aralık 2017, 7 Ocak 2018Portre karikatür ilk olarak İtalya'da çizilir. Bu pek bilinçli bir başlangıç değildir. Leonardo, çirkini arayan portre denemeleri yapar. Gian Lorenzo Bernini ise daha bir bilinçlidir, tanınan kişilerin portrelerini ironi içerecek şekilde çizer. 1665'te Fransa kralı XIV. Louis, bu heykel sanatçısını ülkesine davet eder. Bernini, asıl işinin yanında ironi içeren portre çizimini sürdürür. Bu eğlenceli işler kralın ve sarayın beğenisini kazanınca tüm Fransa'da moda haline gelir. Hemen her aristokrat, hem kendi karikatür portresini hem de eşin dostun portrelerini çizdirmeye başlar. Yaygınlık Fransa'yla sınırlı kalmaz, hemen ada ülkesi İngiltere'ye ve Almanya'ya sıçrar.

Gütenberg'in 1447'de olgunlaştırdığı matbaa sayesinde 17. yüzyıl ortalarında dergi ve gazete basımı gündeme gelir. Gazeteler, politik eleştiri içeren görsellere gereksinim duyar. Bu boşluğu Bernini'nin yaygınlaştırdığı portre karikatürler doldurmaya başlar. Öyle ki 1800'lerin ortasına gelindiğinde portre karikatürcülük artık önemli bir meslek dalıdır.

1831'de Charles Phillippon, Fransa'da La Caricature dergisini kurar ve karikatür mesleği, profesyonelliğe adım atmış olur. On yıl sonra da İngilizler Punch dergisini çıkarır. Günlük gazeteler artık bünyesinde en az bir portre karikatürcü bulundurmaya başlar.

Türkiye’nin Portre Karikatürle Tanışması

40 yıllık bir gecikmeyle ülkemizde de portre karikatür çizilmeye başlanır. İlk yerli karikatürü 1870'te Ali Fuat Bey, Teodor Kasap'ın Diyojen dergisinde çizer. Fakat usta işi portre çizimleri esas olarak Cemil Cem üretir.

Kozmo Togo'dan sonraki yetkin çizerler Cemal Nadir ve Ramiz'dir. Günlük gazete portreciliğinde Bedri Koraman harikalar yaratır. Geleneğin son önemli temsilcisi ise Musa Kart olur.

1920 ile 2000 yılları arasında portre karikatür altın çağını yaşar. 2000'den sonra artan baskılar nedeniyle hem karikatürcüler hem portre karikatür çizerleri adeta kalem bırakır, piyasadan çekilir. İnatla işini yapmaya çalışanlar da çeşitli baskılara, kovuşturmalara maruz kalırlar.

Köksal Çiftçi ve Bülent Karaköse, portre karikatür çizmeyi sürdüren az sayıdaki karikatür sanatçısından ikisidir. Uzun yıllar basında yer alan çizerlerin son dönemdeki portre çalışmalarının tamamına yakını internet ortamında paylaşılmıştır. İki karikatürcü, Avrupa'da Bernini'nin başlattığı, Phillippon'un meslek haline getirdiği ve ülkemizde Bedri Koraman'ın zirveye taşıdığı bu sanatı, meslek onurundan ödün vermeden icra etmeye çalıştıkları inancındadırlar.

Sergide beğeninize sunulan eserlerin büyük bölümü orijinal çalışmalardan oluşmaktadır.

İyi seyirler...

Açılış: 12 Aralık 2017 Saat: 18:00
Süre: 12 Aralık 2017-07 Ocak 2018
Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Caddesi, Felek Sokak, No: 1, Karaköy / İskanbul
Tel: 0212 249 01 50


BÜLENT C. KARAKÖSE

(d. 1966, Dersim -Tunceli), karikatürist - yazar.

Karikatür sanatına küçük yaşlarda başladı. İlk karikatürü 1979’da bir çocuk dergisinde
yayımlandı. 1980 yılında Ses Mecmuası’nın mizah eki ATMACA dergisinin ardından
çalıştığı dergi ve gazetelerin bazıları şunlardır: Güneş Gazetesi,Güldürü Üretim
Merkezi (GÜM), Yeni Asır Gazetesi (Gıcık), Hürriyet, Milliyet, Günaydın, Cumhuriyet
ve Evrensel Gazetesi, Mazete, Solak, Soytarı, Hiç, Panik, Kirpi, Miço ... (Karaköse’nin
hemen hemen çizgilerinin görülmediği dergi ve gazete yok gibidir. Bunlardan en uzun
mesai harcadığı gazete Cumhuriyet’tir.)

1994’te ‘Sokak, İnsanları Ve kedileri’ başlıklı ilk kişisel sergisini İstanbul’da bir sokak
arasında açmıştır. 1996’da ‘Bizim Çöplük’ , 2000’de Spor Olsun, 2002’de Sağlık Olsun
isimli karikatür albümlerini yayımladı. 2001’de İhtiyaç Molası ve Sağlık Olsun adında
kısa ömürlü aylık sektörel mizah dergilerini çıkaran ve birçok başarı ödülleri alan
Karaköse 2003 yılında haftalık Beyoğlu Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı.
Yayın hayatına giren Bizim Gezegen isimli çocuk dergsinin yayın yönetmenliğini üstlenen Bülent Karaköse, ‘Hatırla Sevgili - Portreler” kitabını geçtiğimiz ay yayımlandı.


KÖKSAL ÇİFTÇİ

1952’de Ardahan’da doğdu. 1980’de İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’nü bitirdi. 1975-2000 yılları arasında gazete ve dergilerde sarı basın kartlı gazeteci/karikatürcü ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bu süreçte mesleki makaleleri, röportajları, resimlediği kitaplar ve hazırladığı çizgiromanlar yayımlandı. 1985 yılından bu yana ebru sanatıyla da ilgilenen Çiftçi, yurt içi ve yurt dışında çeşitli kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. 1988 yılında Nasreddin Hoca Uluslararası Karikatür Yarışması Başarı Ödülü'nü aldı. Öğretim Görevlisi olarak Kocaeli ve Maltepe üniversitelerinde İletişim Tarihi dersleri vermiş olan Çiftçi'nin, 2009-2010 yıllarında Grafik Tasarım dergisine sürekli yazdığı kuramsal sanat konulu makalelerinin yanı sıra İstanbul Valiliği adına "Ansiklopedik, Fotoğraflı, Belgesel Nutuk" (2004) ve "Tektanrılı Dinlerde Resim ve Heykel Sorunu" (Bulut Yayınları, Aralık 2008) adlı inceleme kitapları yayımlandı. Çizer Nuray Çiftçi’yle evli olan Köksal Çiftçi'nin Bulut adında bir oğlu vardır.

Kişisel web sitesi: www.koksalciftci.net, http://nasreddinhocabirgun.blogspot.com.tr         
e-posta: koksalciftci@hotmail.com

 


 

 

   
   
   
   

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: info@schneidertempel.org