Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 
JAMIM MIKEDEM

ORTA VE DOĞU AVRPUA'DAN

ESKİ YAHUDİ KARTPOSTALLARI


30 EKİM - 6 ARALIK TARİHLERİNDE


SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDE 

Orta ve Doğu Avrupa Yahudilerinin yaşam izleri, İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yok edildi. Savaş öncesi Yahudi topluluklarının yaşamlarını, yerleşim bölgelerini, gelenek ve göreneklerini günümüze taşıyan en zengin görsel unsur dönemin kartpostallarıdır. Bununla birlikte, Yahudi konulu kartpostalların çoğu maalesef korunmadı, büyük müzeler bunları toplamadı; günün ihtiyaçlarına hizmet ettikten sonra ortadan yokoldular. Geriye kalanlar dünya genelindeki koleksiyonlara dağılmış durumda. Bu sergiyle 1898’den 1938’e Orta ve Doğu Avrupa Yahudilerinin kayıp dünyaları kartpostallar vasıtasıyla gözler önüne seriliyor. Sergide tek bir özel koleksiyondan yaklaşık 450 kartpostal, 30 tematik grupta sergileniyor. Kartpostalların çoğu, savaş öncesinde kültürel zenginlik bakımından en yoğun Yahudi yerleşimleri olan Orta ve Doğu Avrupa coğrafyasından seçildi. Prag'dan Yahudi motifleri, Bohemya ve Moravya'da az bilinen sinagoglar, Bratislava'daki eski getto ve sinagoglar ile Slovakya ve Ruthenia'daki geleneksel Yahudi topluluklarının yaşam alanları serginin bir bölümünü oluşturuyor.

Serginin bir diğer bölümünde gündelik Yahudi yaşamından çeşitli görüntüler yer alıyor. En ilginç tematik gruplardan biri, Galiçya ve Ruthenia'daki yerleşimleri, gettoları ve Yahudi sokaklarını gösteren kartpostallardır. Yüzyıl önceki Yahudi yaşamından örneklerin yer aldığı bu bölümde, Galiçya'dan Hasidik Hahamların ve müritlerinin Karlovy Vary ve Marianske Lazne'ye düzenli ziyaretlerinin görüntülendiği çok ilginç kartpostallar var.

Sergilenen tematik kartpostallar, Prag Yahudi Müzesi tarafından derlenmiştir. Türünün en ilginç örneklerinden biri olan bu kartpostal koleksiyonu František Bányai'ye aittir. Koleksiyonunun bir bölümünün ülkemizde sergilenmesini mümkün kıldığı için kendisine ve sergiyi İstanbul’a getiren Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Jiri Cistecky’ye teşekkür ederiz.

Galeri, pazartesi günleri haricinde her gün 11.00 ile 18.00 saatleri arasında gezilebilir.

 Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50 
  

 

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org