Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 


İZEL ROZENTAL'IN GEZİ SERGİSİ

"GEZGİNİN GÖZÜ GEZGİNİN DEFTERİ"

SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDEKarikatürcü ve mizah yazarı İzel Rozental’ın Schneidertempel Sanat Merkezi’nde yer alacak olan sergisi, 14 Kasım 2019 tarihinde açılacak, 15 Aralık 2019’a dek açık kalacak.

Serginin küratörlüğünü yapan Aykut Köksal sergi kitapçığında yer alan yazısında şöyle diyor: “İzel Rozental bir gezgin. Yerkürenin dört bir yanında sayısız kenti gezmiş: Atina, Cape Town, Delhi, Havana, Helsinki, Nice, Paris, San Francisco, Wellington, Kyoto vb. vb. Her gezginin yaptığı gibi, Rozental, gezdiği yerlerin fotoğraflarını çekiyor. Ne ki her gezginin yapmadığı bir şeyi daha yapıyor, defterine notlar alıyor, kimi gezerken, kimi daha sonra. Peki bu fotoğraflarla bu notlar buluşunca ortaya ne çıkar? Dahası, bu buluşma bir serginin içeriğini oluşturabilir mi? Schneidertempel’in ana mekânında boy gösteren ‘yerleştirme’ bu soruların yanıtlarını vermeye çalışıyor.”

Galata’nın tarihi 19. yüzyıl dokusu içinde yer alan Schneidertempel Sanat Merkezi, artık ibadet mekânı olarak kullanılmayan bir Aşkenaz sinagogunun galeri mekânı olarak düzenlenmesiyle ortaya çıktı. Aynı zamanda “Dünden Bugüne Türkiye’de Aşkenazlar” başlıklı kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapan Schneidertempel Sanat Merkezi, pazartesi ve salı günleri dışında her gün 11:00-18:00 arasında gezilebiliyor.

 Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50


İZEL ROZENTAL


İzel Rozental, 1951 yılında İstanbul'da doğdu. “Tünelin Ucu” başlığı altında çizdiği editoryal karikatürler, 1991’den bugüne İstanbul'da haftalık olarak yayınlanan Şalom Gazetesi’nde yer aldı.

1999 yılında, halen yöneticisi olduğu Schneidertempel Sanat Merkezi'nin kuruluşuna öncülük etti. Dr. Markus Kültür ve Sanat Derneği'nin başkanlığını yapan Rozental, 2006’da merkezi Fransa’da olan “Cartooning for Peace” vakfına üye oldu.

2004 - 2006 yılları arasında Güldiken Mizah Kültürü Dergisi için editoryal yazılar yazdı. 2006’da Dünya Karikatürcü Dernekleri Federasyonu FECO’nun ikinci genel başkanı oldu, bu görevi 2009’a dek sürdürdü.

Merkezi Ankara’da olan Nezih Danyal – Karikatür Vakfı ile merkezi Fransa’da olan frankofon karikatürcüler derneği France-Cartoons’un üyesi olan, yazı ve karikatürleri düzenli olarak France-Cartoons’un yayın organı Web-Mag’da yer alan İzel Rozental, bugüne dek 8 karikatür albümü ile 7 düz yazı kitabı yayınladı.

Yurt içinde ve yurt dışında toplam 15 kişisel karikatür sergisi açtı, çok sayıda kolektif sergiye katıldı.

 

 

 


 

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org