Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 

 


 

 

TEKNOLOJİ AŞKI

GÖKSUN YENER & MÜMTAZ YENER

Yağlıboyalar ve Desenler Sergisi

Schneidertempel Sanat Merkezi'nde

15 OCAK - 8 ŞUBAT 2015

 


Bu sergide, Ünlü Usta Ressamımız Mümtaz Yener'in 1940'larda başlayan makine ve robot betimlemeleriyle, kızı Ressam Göksun Yener'in 1990'lı yıllardan bu yana sergilediği “Çağdaş İkonlar” adlı çalışmalarından örnekler izlenmektedir.

Açılış: 15 Ocak (January) 2015, Perşembe (Thursday), 18:00 - 20:00

 


Göksun YENER
Ressam, Akademisyen, Küratör, Sanat Tarihçi

Amerika Birleşik Devletleri'nde New York ve New Jersey Eyaletleri'nde Brookdale College, Rutgers State University ve Montclair State University'de Güzel Sanatlar ve Resim konusunda Ön Lisans(AA, 1988), Lisans(BA, 1989), Yüksek Lisans(MA, 1992) ve Sanatta Yeterlik(MFA, 1996) yaptı; 1993 yılından bu yana UNESCO-AIAP Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi. Küçük yaşlarda resim yapmaya başlayan YENER, uluslararası birçok kişisel ve karma sergi gerçekleştirdi; yapıtları Özel Koleksiyonlara ve Müzelere seçildi. Ressam Mümtaz Yener'in kızı olan YENER, aynı zamanda Sanat Tarihi Doktoru ve 1987'den bu yana Öğretim Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmekte.


MÜMTAZ YENER
İstanbul, 5 Ağustos 1918 – İstanbul, 2 Kasım 2007

 

Modern Türk Resminin
“YARATICI RENGİ”

1918 yılında, İstanbul'da doğan Mümtaz Yener, 1935'te girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Nazmi Ziya, İbrahim Çallı ve Léopold Lévy atölyelerinde sekiz yıl boyunca eğitim görür. 1940 yılı Ocak ayında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi salonlarında açılan “Birinci Talebe Sergisi”nde “Bir Kadın Portresi” adlı yağlıboya tablosuyla birincilik ödülünü alır. Prof. Léopold Lévy'nin Yüksek Resim Atölyesi'nden dönem arkadaşlarıyla 1940 yılında kurduğu ve Türk Sanatı'nda bir döneme damgasını vurmuş olan "Yeniler Grubu"nun toplumsal gerçekçi çizgisinden ödün vermeyen ender sanatçılarındandır.

10 Mayıs 1941 tarihinde Yeniler Grubu'nun Basın Birliği binasında gerçekleştirdiği ilk sergi, gerçek bir balıkçı tarafından açılışı yapılan Liman Sergisi'dir. Mümtaz Yener bu sergiye “Tamirat Fabrikası”, “Ajans Haberleri” ve “Balıkçı Portresi” adlı üç yapıtı ile katılır. Genç bir ressam olarak kişiliği, 1941'de “Fırın” ve “9. Senfoni” tablolarında görüldüğü gibi oluşmuş; kalabalık figürlerin altından kolayca kalkması ise, konularını belirlemiştir. “Yeniler Grubu”nun toplumsal konuları işleyen bu sergileri 1955'e dek sürer.

Resim çalışmalarının yanı sıra, 1950-60 yılları arasında afiş, grafik, karikatür ve sinema dallarında çalışan sanatçı, dekoratörlük, sanat yönetmenliği, reji ve senaryo yazarlığı yapmış, “Papatya” (1957) ve “Binnaz” (1959) adlı iki de film yönetmiştir. Sanatın tüm dallarıyla ilgilenmiş; boş zamanlarında şiir yazmış ve gitar çalmıştır. Hep araştırmalar yapan, sürekli klasik müzik dinleyen ve okuyan bir sanatçı olan Mümtaz Yener'in tuvallerine 1960'lı yıllarda “insanların” ve “makinelerin” yanı sıra “karıncalar” girmeye başlar. Uzun sanat yaşamı içinde toplumsal konular resimlerinin ana teması olur. Ayrıntıcı üslubu ile usta işi figüratif yapıtlarında hep kalabalıkları işler. “Karıncaların” yaşamındaki toplumsallık da sanatçıyı, bu yaratıkları resmettiği bir “metafor”a yöneltir. Bu çalışkanlığın ve “emeğin tercümesi”, “emek ürünü” resimlerde, “insanları”, “karıncaları” ve “makineleri”, “emekle” işler. “Makineler”e ve “karıncalar”a yönelişindeki felsefenin özünde, çalışan insanın emeği saklıdır. İnsanların görevlerini devralan makineler, insanlığın yararına mıdır, yoksa onların işsiz kalmalarına mı neden olacaktır… Bunun çaresi insanın makineyle iyi ilişkiler kurması, onunla dost olmasıdır. “İnsan”, “makine” ve “karınca” sanatçının renk ve şekil anlayışında çağdaş bir estetik yapı oluşturur. Kendi deyimiyle, bu üç kahramanını giderek birbirinden ayıramaz olur. Toplumsal yapının temeline dayanan bu çok figürlü çalışmaları Neo-klasik bir üslupta gelişir.

Sanatçının, 1930'lardan 2000'li yıllara dek 1000 kadar yağlıboya resim yapıp sattığı, 5000 kadar deseninin değişik koleksiyonlarda yer aldığı bilinmektedir. Bugüne dek birçok kişisel ve karma sergi gerçekleştiren Mümtaz Yener'in yurtiçinde ve yurtdışında; Romanya, Arjantin, Brezilya, ABD ve Fransa'da, çok önemli koleksiyonlarda ve müzelerde yüzlerce yapıtı bulunmaktadır. Ayrıca eşi ve kızında da önemli bir koleksiyon bulunmaktadır.

 

Sergi Ziyaret: Hafta içi her gün 10:30 -17:00, Cumartesi kapalı, Pazar; 12:00 – 16:00
Bilgi: Handan Önel
E-posta: sanat@schneidertempel.com
Web : www.schneidertempel.com

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy İST Tel: 0 212 249 01 50
www.schneidertempel.com 
     
   
   
   
Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta: sanat@schneidertempel.com