Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

5 -30 Eylül 2018

Schneidertempel Sanat Merkezi'nde

ÇİZGİLERDE YAŞAYAN PORTRELER

Portre - Karikatür Sergisi

ERDOĞAN KARAYELKarikatür ve Grafik Sanatçısı Erdoğan Karayel, aramızdan ayrılan Türk-yabancı sanat insanı, yazar, gazeteci, siyasetçi ve demokrasi adına yaşamlarını kaybeden sembol kişilerin portrelerinden oluşan bir sergi açmaya hazırlanıyor. Sanatçının son on yılda çizdiği portrelerin en büyük özelliği, değişik teknik ve üslupla çizilmiş olmaları. Bazen bakıyorsunuz sadece kurşun kalemle çizilmiş (alternatif olarak photoshop ile de renklendirilmiş). bazen tarama ucuyla, bazen de tamamen dijital ortamda çizilip hazırlanmış bir portre çıkıyor karşımıza. Bu farklılığı bir zenginlik olarak gören sanatçı, kişilerin yaşam felsefesi ve verdiği mücadelenin de tekniği ve üslubu belirlediği görüşünde.

Çizgide çeşitliliği şöyle anlatıyor Karayel:
"Ben, Oğuz Aral'ın karikatür dünyasına kazandırdığı bir karikatürcüyüm. O nedenle serginin afişinde büyük portre olarak Oğuz Aral'ı kullandım. Üzerimde emeği büyüktür ama ben Çarşaf dergisinde çizmeyi tercih ettim. Neden mi? "çizgide özgürlüğü" benimsediğim için. Eğer Gırgır'ı tercih etseydim, birbirine benzeyen prototiplerden birine de ben sahip olacaktım. Oysa ben, çizgide farklılığı ve özgürlüğü seviyorum. Çarşaf dergisindeki ustalardan bu yönde oldukça destek aldım diyebilirim. Bu farklılığı sadece portrelerde değil, karikatürlerde de kullanmaya çalışıyorum. Espri ve kurguya göre değişik çizgi ve teknikler tercih ediyorum"

Sergide yer alan çalışmaların sadece portrelerden oluşmasını da şöyle açıklıyor Erdoğan Karayel:

"Bu çalışmalar, sosyal medyada paylaştığım çalışmalarından oluşuyor. Çalışmalarımın çok kısa sürede sanal ortamda binlerce kişiyle buluşması ve tıklanması bendeki çizme dürtüsünü olumlu yönde etkiliyor ve hatta tetikliyor. O nedenle sosyal medyayı üretkenliğimin bir nedeni olarak görüyorum. Mesleğim grafikerlik olduğundan dolayı da sürekli bilgisayar önündeyim. Evdeki çalışma ortamım bazılarına göre çıldırtıcı gelebilir. Aynı anda laptopta sosyal medyayı takip ederken, macintosh'ta grafik işlerimi sürdürüyor, bir yandan da tv'de haber kanallarını izliyorum. Böyle bir gündelik yaşamda haliyle dünyada ve Türkiye'de de ne olup bittiğini görebilme ve anında değerlendirebilme olanağına sahip oluyorum.

Bu sergideki çalışmaların çoğu, bir sanat insanının veya siyasetçi-yazar-gazetecinin kaybını tv ekranlarında geçen alt yazı sayesinde öğrenmemle gerçekleşti diyebilirim. Sergimdeki portreler aynı zamanda konuşuyor da. Her portrenin üzerinde bir konuşma balonu ve içinde kişinin kendi sözleri yer alıyor. Yaşamın tümünü bir konuşma balonunun içine sığdırmak zor elbette ama kişinin en çarpıcı ve akılda kalan sözlerini seçmeye çalıştım. Böylelikle portreler hem çizgilerle hem de sözlerle yaşıyorlar.. Sergide elli portre yer alıyor. Sıralamak gerekirse;

M. K. Atatürk, Oğuz Aral, Levent Kırca, Robin Gibb, Abidin Dino, Aydın Boysan, Leonord Nimoy, Nazım Hikmet, Ahmet Kaya, Berkin Elvan, Aziz Nesin, Can Yücel, Münir Özkul, Cem Karaca, Gabriel Garcia Marquez, Deniz Gezmiş, Che Guevara, Galip Tekin, Barış Manço, Müslüm Gürses, Karl Marx, Yaşar Kemal, Necati Abacı, Mahir Çayan, Tuncel Kurtiz, Zeki Alasya, Tarık Akan, Prof. Mustafa Aslıer, Robin Williams, Kazım Koyuncu, Leonard Cohen, Aşık Veysel, Hrant Dink, Marilyn Monroe, Ruhi Su, Rıfat Ilgaz, Yılmaz Güney, Frida Kahlo, Ferruh Doğan, Suavi Süalp, Mustafa Bora, Ali İsmail Korkmaz, B. B. King, Uğur Mumcu, Kayahan, Bob Marley, Charles Bukowski, Amy Winehouse, Sabahattin Ali, Ragıp Derin

"Çizgilerde Yaşayanlar" Portre Karikatür Sergisi, 5 - 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi'nde (Bankalar Cad. Felek Sokak No:1 Karaköy/İstanbul) sergilenecek.

Serginin açılış kokteyli ise 5 Eylül Çarşamba günü saat 18.00'de gerçekleşecek.

 

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Sergi Süresi: 5 - 30 Eylül 2018
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50

 


Erdoğan Karayel

1956 yılında İstanbul'da doğdu.

1975 yılına değin sürdürdüğü resim çalışmalarını bu yıldan sonra karikatüre yöneltti.

1975-76 yılları arasında Tipitip çizgi film çalışmalarında animatör olarak görev aldı.

1976 yılında ilk karikatürü Gırgır dergisinde “Çiçeği Burnunda Karikatürcüler” sayfasında yayınlandı.

1976 yılında Fatih Akşam Ticaret Lisesi’ni bitirdikten hemen sonra Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu "Grafik" bölümünü kazandı. Haslet Soyöz, Ercan Akyol, Şevket Yalaz, Necati Abacı, Süleyman Argun, Cevat Özer ve Gürcan Gürsel’in de aralarında bulunduğu çizerlerle aynı sınıfta eğitim gördü.

1977-1982 yılları arasında güzel sanatlar eğitimi alırken bir yandan da Çetin Emeç'in yönetiminde Çarşaf Mizah dergisinde çizer olarak çalıştı. Suavi Süalp yazdı o çizdi. Ümit Yaşar Oğuzcan’la birlikte bir yıl boyunca “Tosun” köşesini hazırladı. Yine Suavi Süalp ve Necati Abacı ile birlikte “Ses” dergisinin “Atmaca” ekinde bir yıl süreyle  çizgileri yayımlandı.

Bugüne değin katıldığı ulusal-uluslararası karikatür yarışmalarında toplam 40 ödül kazandı. Beş karikatür albümü yayımlandı (Renk-Leke-Çizgi. En Gurbettekiler, Bir Warmış Bir Yokmuş, Hans ile Hasan ve Siyah-Beyaz Öfkelerim).
1982 yılından itibaren İstanbul'un değişik reklam ajanslarında grafiker, art director ve kreatif direktör olarak çalıştı, birçok kampanyada görev aldı. 1986 yılında HB sigaralarının Türkiye'deki Meksika Olimpiyatları kampanyasını üstlendi. Bu kampanyadaki başarısından dolayı aynı yıl Hamburg’da B.A.T. (British American Tobacco) tarafından kısa süreli bir bursla ödüllendirildi.

1995 yılında geldiği Ulm kentinde GülüGülü ve Hallo mizah dergilerinin karikatürist-yönetici görevini üstlendi. Bir yıl süreyle Milliyet gazetesinde "Hans ile Hasan" çizgi-bantları günlük olarak yayınlandı ve karikatür albümü olarak basıldı.

1997 yılında tekrar döndüğü İstanbul’da reklam sektörünün en büyük iki ajansında (Güzel Sanatlar&Saatchi&Saatchi ve Yorum&Publicis) art director olarak görev yaptı. Lucky Strike ve Saraton sigaralarının bir yıl süreyle “Türki Cumhuriyetleri”ndeki kampanyalarının sanat yönetmenliğini üstlendi.

1999 yılında “Şövalye Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.” adıyla Nişantaşı’nda  üç ortaklı bir reklam ajansı kurdu. 2001 krizinden sektördeki tüm ajanslar gibi etkilendiler ve henüz yolun başında ajansı kapamak zorunda kaldılar.
2002 yılında ikinci Almanya macerası başladı.

Württemberg eyaletinde yayınlanan birçok gazete ve derginin grafik mizampajına katkıda bulundu. (Yeni Posta, Merhaba, Mega Hayat, Merhaba, Gazette Aktüel, Welt Heimat...) Halen Stuttgart’ta serbest grafiker ve karikatürist olarak çalışmakta.

2004 yılında yayın hayatına başlayan “Don Quichotte” mizah dergisi, ilk yıl basıldıktan sonra, internet üzerinden yayın yapmaya başladı. “Dünyanın en iyi ikinci karikatür websitesi” seçilen dergi, dünya mizahında önemli bir konuma sahip. Her ulustan binlerce karikatürcüyle bağlantısı olan ve dünya gündemindeki konuları anında çizgiye yansıtmakla uluslararası karikatür platformunda iyi bir yer edindi. “AB yolunda Türkiye”; “Göç”, “Dünya Dilleri”, “Integration-Assimilation”, “Birlikte Elli Yıl”, “Şehr-i İstanbul”, “Vatandaşlık” ve “Quo Vadis Europe/ Der Weg in die Hoffnung” konularını içeren uluslararası karikatür yarışmalarını düzenledi. “Kuş Gribi, Butto Suikastı, Nazım Hikmet, Irak Savaşı, Gazze İşgali, Che Guevara, Katrina kasırgası, Stop This Crime, Öktemer Köksal Portre Sergisi, No To Violence Against Women ve Occupy GeziPark, vs.. gibi türkiye ve dünya gündemini ilgilendiren birçok önemli konuda Don Quichotte e-mizah dergisinde sanal sergiler düzenledi.

Don Quichotte’un düzenlediği yarışmaların sergileri, Almanya, Belçika, Hollanda, İran, Kıbrıs, Çin ve Türkiye’nin birçok şehirlerinde açıldı.

Erdoğan Karayel, aynı zamanda 2008-2016 yılları arasında Baden &Württemberg eyaletlerinde yayınlanan “Bizim Çocuklar” dergisinin genel yayın ve sanat yönetmenliğini sürdürdü. Son üç yıldır Baden/Württemberg Eyaleti'nde faaliyet gösteren Integra Filder e.V. ile ortak uluslararası Karikatür Yarışmaları organize ediyor.

Sanatçı, anadili Türkçe olmak üzere dünyada varolan ikibini aşkın dili karikatür sayesinde rahatlıkla konuşabiliyor.

  
 

 
 
 
   
 

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org