Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 

 


 

DENİZ TORAMAN'IN

“KUŞLARIN DANSI + İSTANBUL” SERAMİK SERGİSİ

SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDE…

4- 28 NİSAN 2013


Schneidertempel Sanat Merkezi, 4 - 28 Nisan 2013 tarihleri arasında Deniz Toraman'ın “Kuşların Dansı + İstanbul” adlı seramik sergisine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul denince akla ilk gelen imgeler arasında yer alan martıların, birbirinden farklı seramik formlarının pleksi üzerine kurgulanmış şiirsel dansına tanık olacağınız bu sergide, Deniz Toraman'ın hazmedilmiş ve dönüştürülmüş form anlayışıyla oluşturduğu sonsuzluğa kanat açan kuşlarını izleyebilirsiniz.

Sanatçının estetik anlayışı ile ilgili olarak bir sanat eleştirmeni ise şunları söylüyor; “Deniz Toraman'ın sanatı, kişiliğinin de yeniliğe, değişime ve özgürlüğe açık olan tutumu üzerinden kendine özgün bir alan yaratır. Bu, özgürlük tanımıyla koşut bir oluş serüvenidir aslında. Kanat çırpan, bir formun değişik varyantları ve estetik argümanları olarak kimlik kazanan seramik kuş figürleri; hem paylaşılan bir güzellik olgusunu hem de yaratım ritmini oluştururlar.”

Boğazın beyaz kanatlı sakinleri ve İstanbul simgeleriyle bezenmiş bu sergide, Can Yücel'in “Martılar ki” şiirinde tanımladığı gibi Deniz'in sokak çocuklarını göreceksiniz. Kim bilir, belki seslerini de duyarsınız…

“Martılar ki sokak çocuklarıdır denizin”

Can Yücel


Deniz Toraman

İstanbul'da doğan sanatçı, Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi'nden mezun oldu.

“Sanatta iki öge bulunur, onu yapan ve ona gereksinim duyan”

Ernest Barlach

Sanata olan yoğun ilgisi onu Ernest Barlach' ın bu deyişindeki ikinci gruptan çıkararak sanatçı kimliğini kazanmasına neden oldu ve resim çalışmalarına başladı. Çizgi ve renklerin dünyasıyla başlayan yoğun sanat serüvenini, üç boyuta taşıma güdüsüyle, seramik dersleri almaya başladı.

Uzun bir sürece ve özveriye dayanan çalışmalar sonucunda, araştırmacı ve titiz kişiliği ile edindiği, seramik sanatının olmazsa olmazı teknik bilgilerini, kendi atelyesinde, hem şamot, hem beyaz çamur üzerinde ustalıkla uygulamaya başladı. Çamurun, kendi iç dünyasına ışık tutması için sunduğu olanakları kullanırken, diğer yandan çalışmalarına ikinci eleman olarak gümüşü katmaya karar verdi. Ve seramikten arta kalan zamanlarını gümüş atelyelerinde gümüşün doğasını öğrenmeye ayırdı.

Michalangelo'nun “Estetik gereksiz detayların ayıklanması ile elde edilir” cümlesini kendine destur edinen sanatçı, doğadaki ve günlük yaşantımızdaki formları yalın ve fonksiyonel bir şekle dönüştürerek bizlere aktarmaya çalışıyor.


Sergi Tarihi:   4- 28 Nisan 2013

Açılış / Kokteyl: 4 Nisan Perşembe 2013, Saat:18:00-20:00

Sergi Ziyaret: Hafta içi hergün 10:30-17:00, Cumartesi kapalı, Pazar: 12:00-16:00

Schneidertempel Sanat Merkezi

Bankalar Cd. Felek Sk.No:1 Karaköy-İstanbul

Tel/Faks:0 212 249 01 50
Bilgi: Handan Önel 
 

Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta: sanat@schneidertempel.com