Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

6 ŞUBAT - 2 MART 2019

"EVLİLİK"

RESİM SERGİSİ

SCHNEDIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDECemal Erez , 2014 yılında  Tütün Deposu’nda “Bir Bürokratın 24 Saati” ve 2018 yılında, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açtığı “7 Günah”  sergilerinden sonra, 9 adet yağlıboya ve kağıt üzerine renkli çini mürekkebi ile 3 adet tarama olmak üzere toplam 12 eserden oluşan,  yine tematik ve hiciv yüklü son çalışmalarını  Scheneidertempel Sanat Galerisinde, “Evlilik” genel başlığı altında izleyiciye sunuyor.

Cemal Erez’in bu son çalışmaları  06 Şubat -02 Mart tarihleri arasında izlenebilir.


Sergi Ziyaret: Pazartesi-Salı galeri kapalı; Çarşamba - Pazar 11:00 - 18:00

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50

Cemal Erez
                                                                                                              
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Grafik Bölümü’nü,  mezununiyet projesi olarak sunduğu “65 KV” adlı 4 dakikalık bir animasyon film gerçekleştirerek  bitirdi.  Aynı filmle , 1974 Kısa Hisar Film Yarışması’nda “Büyük Ödül”ü aldı.

1973-2007: Sinema sanatı diliyle resim sanatı dilini animasyon tekniği ile birleştirdiği kısa filmler gerçekleştirdi. 1980 de yerleştiği Paris’te, Centre Nationale Cinematographie (Fransız Ulusal Sinema Merkezi) tarafından finanse edilen, Meral Erez’le birlikte gerçekleştirdikleri animasyon kısa filmlerin  yanı sıra bağımsız desen ve tuval üstüne yağlıboya çalışmalara başladı.

Aynı dönemde,  Paris’teki  “Ecole Nationale Des Arts Decoratif”)  (Ulusal Decoratif Sanatlar Okulu) na kabul edilerek Animasyon Bölümü’nde üç yıllık bir eğitim gördü.

1988 de Paris’ten İstanbul’a döndü ve uzun zamandan beri uğraştığı  resim çalışmalarını yoğunlaştırdı.
1994-98 arasında, yine Meral Erez’le birlikte, TC. Kültür  Bakanlığı tarafından desteklenen “Haset” adlı 15. Dakikalık bir animasyon film ve 1998’de Sezen Aksu’nun, Goran Bregovic’in “Kalaşnikof” adlı parçasının Türkçe versiyonundan hareketle , Türkiye’de bir ilk olarak,  tamamı animasyon olan bir “klip” gerçekleştirdi.  Sezen Aksu’nun bu “çizgi” Kalaşnikof klibi, 2001’de Fransa’nın ARTE ve İsviçre’nin TSR kanalında uzun süre yayımlandı.

Cemal Erez’in, 1996-97’de, Meral Erez’le birlikte, basın için yaptığı birer dakikalık iki adet çizgi-reklam filminden “Kuşlar” Basın Kristal Elma, “Ağaçlar” da Basın Mansiyon ödülleri aldı.

1994’te İstanbul Fransız kültür Merkezi  sergi salonunda, Meral Erez’le  birlikte  gerçekleştirmiş oldukları  animasyon filmlerinin desenlerinden oluşan ortak bir sergi açtılar.

Erez çifti, 2000’de tekrar döndükleri Paris’te,  yine Centre Nationale Cinematographie (Ulusal Sinema Merkezi) tarafından finanse edilen iki animasyon film daha gerçekleştirdi.

2004’te Yeniden İstanbul’a döndü ve günümüze kadar devam ettiği İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesinde desen ve animasyon dersleri vermeye başladı.

Cemal Erez, 2014 yılında, Anadolu Kültür A.Ş Tütün Deposu salonunda “Bir Bürokratın 24 Saati” adlı resim sergisi açtı.

2018’de “7 Günah” ve “Bir Bürokratın 24 Saati”ni içeren çalışmalarını İstanbul, Galatasaray, Yapı Kredi sergi salonunda izleyici ile buluşturdu.

“Evlilik” genel adı altında tasarlayıp gerçekleştirdiği  son sergisi 06 Şubat-02 Mart 2019 tarihleri arasında Schneidertempel  Sanat Galerisinde sergilenecek.

 
 

 


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org