Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 

 


 

BİROL ÜZMEZ - YUSUF TUVİ

BASMANE "OTELLER SOKAĞI"

FOTOĞRAF SERGİSİ


8-29 ŞUBAT 2012İzmir’in Basmane Semtindeki Oteller Sokağı’nda çekilen fotoğraflardan oluşan sergide 60 fotoğraf yer alıyor.

Basmane  Fotoğraf karelerinde yaşayacak.

Yusuf Tuvi ve Birol Üzmez’in Basmane ‘Oteller Sokağı’ konulu  Fotoğraf Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde açılıyor.Ödüllü fotoğraf sanatçıları Yusuf Tuvi ve Birol Üzmez İzmir’in unutulmuş yüzünü hatırlatan Basmane “Oteller Sokağı”  Fotoğraf Sergisi 8 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 18:00 de İstanbullu Fotoğraf severler ile buluşacak.

İfod (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) üyeleri, Yusuf Tuvi ve Birol Üzmez’in 60 fotoğraftan oluşan ve Basmane’nin zorlu olduğu kadar renkli geçen yaşamını ortaya çıkaran sergisi 29 Şubat 2012 tarihine kadar açık kalacak.

Cumhuriyetin ilk yıllarında varlıklı ailelerin yaşadığı ancak daha sonra terkedilmiş bir görüntü sergileyen; 1800’lü yıllara uzanan tarihi binalarıyla dikkat çeken Basmane’nin geçen zamanla birlikte değişen yüzü, Oteller Sokağı Fotoğraf Sergisi ile bir kez daha hatırlatıldı.

Basmane Garı’ından İzmir’e giriş yapanların ilk karşılaştıkları, konakladıkları yer olan Basmane’nin yorgunluğu, yoksulluğu, ahengi ve her şeye inat canlılığını gösteren kareleri iki usta fotoğrafçının semte bakışlarında hayat buluyor.

Mülteciler, göç yolcuları,  bulunduğu binanın tarihinden habersiz otellerde kalanlar ve Basmane’de yaşayanların renkli karelere sığdığı fotoğraflar bir yıllık zaman diliminde çekildi.


Schneidertempel Sanat Merkezi

Bankalar Cd. Felek Sk.No:1 Karaköy-İstanbul
Tel/Faks: 0 212 249 01 50
Bilgi: Handan Önel

Tarih: 8-29 ŞUBAT 2012
Açılış/Kokteyl: 8 ŞUBAT ÇARŞAMBA, 18:00-20:00

Sergi hafta içi hergün 10:30-17:00
Cumartesi kapalı
Pazar: 12:00-16:00 ziyaret edilebilir.


BİROL ÜZMEZ KİMDİR?

Uzun yıllar yaşadığı Zonguldak’ta maden işçilerinin yaşamlarını fotoğrafa yansıtan Birol Üzmez, 20 Ağustos 1960 tarihinde Akçakoca’da doğdu. Baba mesleği olan fotoğrafla sanatsal anlamda 1984  yılında ilgilenmeye başlayan Üzmez, 1986 yılında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’ne (İFSAK) üye oldu.
1985 Yılında Fahri Bozbaş, Ertuğrul Ünal ile Birlikte Zonguldağın ilk fotoğrafçılarından Nazım Baysal’ın arşivinden derlenen “ Bir Zamanlar Zonguldak” sergisini düzenledi.
1986 yılında Uğur Kasırga ile birlikte  açtıkları “Pencere” isimli fotoğraf sergisinin ardından  Ayhan Ülkü ile “Yalnızlık ”, İbrahim Akyürek ile “Madencinin Yaşamı” ortak sergilerini açtı.
1987-1988 Yıllarında TUSAK Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1989 Yılında Zonguldak Fotoğraf Grubunu altı arkadaşı ile kurarak, Zonguldak’ta Fotoğraf sanatının gelişmesine yönelik çalışmalarını sürdürdü. ZFG ile Zonguldak Fotoğraf Günlerini dört kez düzenledi. Mimar Süreyya Aytaç’ın arşivindeki fotoğrafların gün yüzüne çıkmasını sağladı.
1990-1993 yılları arasında serbest fotoğrafçı olarak Cumhuriyet Gazetesi’nin muhabirliğini üstlendi.1990 grevini ve 1992 Kozlu grizu facialarını belgeledi.
İbrahim Akyürek, Şirin Küçüktabak, Sevil Üzrek, Faruk Akbaş ve Celal Deniz’in de aralarında bulunduğu "Belgesel Fotoğraf Grubu" oluşumunun içinde yer aldı.

Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda fotoğrafları ödüllendirilen Üzmez,  “Üç Yaşamın Bir Günü”, “Denemeler Yanılmalar”, “Zonguldak’ın Öteki Yüzü”, “Uzun Sessizlikler, Kısa Patlamalar” ,"Sandallar","Zeytin Ağacının İzinde" , Mortakya” Roman Kahramanları”,Kortejo “Aile Evleri” isimli saydam gösterilerini gerçekleştirdi. Karma sergilere, saydam gösterilerine katıldı.
 
1993 yılında İzmir’e yerleşen Üzmez, Tariş Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. Tariş Fotoğraf Grubunun kurucuları arasında yer aldı. 1994 yılında Enver Akmaner ile Amerikan Kültür Derneği’nde İzmir’deki ilk sergisini açan Üzmez o tarihten bu yana birçok  karma sergide İzmir’li sanatseverlerle buluştu. 1995 Yılında Tufan Dinarlı ile birlikte “İzmir Fotoğraf Haftası” nı gerçekleştirdi.

Mayıs 2002-  Mart 2008  yılları arasındaTariş Zeytinyağı Birliği Basın müşavirliği'nde fotoğraf editörü olarak görev yapan Üzmez'in Tariş Zeytinyağı Birliğinin ürün tasarımlarında sanatsal yaklaşımı öne çıkarmasıyla birlikte  fotoğrafları çalıştığı kurumun afiş, dergi, etiket, kataloğ, insört, reklam, plazma tv, web sitesi çalışmalarında kullanıldı. Üzmez'in Maden İşçileri,  Zeytine Yolculuk, Ege Mahallesi, Müzisyen Çingeneler, Deve Güreşleri,Bandolar, ve Aile Evleri isimli belgesel fotoğraf çalışmaları  da bulunuyor.
Simurg Photos ve İfod  üyesi olarak fotoğraf çalışmalarını serbest fotoğrafçı olarak sürdürmekte olan Üzmez çalışmalarıyla  National Geographic Dergisi Türkiye’ye katkıda bulunmaktadır.


YUSUF TUVİ KİMDİR?

1938 yılında İzmir’de doğdu.
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ni bitirdi (1960).
1974 yılında fotoğrafa başladı.
1983 te fotoğraflarının birçok uluslararası FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) fotoğraf yarışmasında sergilenmesi üzerine, federasyonun AFIAP ünvanı ile ödüllendirildi .
Fotoğrafları her yıl düzenli olarak ECZACIBAŞI yıllıklarına seçilmekte  ve röportajları ATLAS  gibi gezi dergilerinde yayımlanmaktadır.
New York kenti ile ilgili çalışması DOĞAN KİTAPÇILIK tarafından basılmıştır .
Dört fotoğrafı İSTANBUL MODERN’in koleksiyonuna kabul edilmiş ve sergilenmiştir.
Ayni zamanda Türkiyeyi her yönü ile tanıtan “DOĞAMIZ İNSANIMIZ” adlı bir saydam gösterisinin yaratıcısıdır.
Birçok kişisel sergisi bulunmakta, saydam gösterileri düzenlemektedir
İstanbul İFSAK ve İzmir IFOD dernekleri üyesidir.

 Önemli Ödülleri:
-  IFSAK  Ulusal Fotoğraf Yarışması 2.liği (1984)
-  Enka Holding Sanat Vakfı fotoğraf yarışması 1.liği ve beş mansiyon (1985)
-  İspanya REUS 7. Uluslararası FIAP fotoğraf yarışması “FIAP Bronz        Madalya”(1985)   
      -  Istanbul 6. Uluslararası FIAP fotoğraf yarışmasında “FIAP Gümüş Madalya”
(1991)
-  İngiltere’deki Uluslararası “BALLANTINE’S FINEST” yarışmasında, 15 bin
fotoğraf arasında ilk ona girerek, özel ödül (1994)


 

 

   

Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

 

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta: sanat@schneidertempel.com