Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 

 


 

"BLANK / BOŞ "

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERİSTESİ FOTOĞRAF VE VİDEO BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ

FOTOĞRAF SERGİSİ

14 - 30 HAZİRAN 2013


Schneider Temple Sanat Merkezi Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü Öğrencilerinin “Blank / Boş” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

 

19.yy flanörü Paris'e bakarken kentte izlerini sürdüğü modernite karşısında kimi zaman heyecanlanır, kimi zamansa hızına yetişemediği devinim karşısında dehşete düşer. Heyecanlanır çünkü ilerlemenin onu özgürleştireceğine inanmaktadır, dehşete düşer çünkü modern kentin yüceliği karşısında küçücük kalmıştır. Çağdaş flanör geçmişin izlerine bakarak eski düşünsel ortağının yaşadığı ikilemin izlerini bugün artık işlevini yitiren nesnelerde görür. Modernitenin yarattığı nesnelerdir bunlar ve hem ortak bir belleği hem de gönülsüzce ortaya çıkan hatırlamayı harekete geçirirler. Nesneler yüzeylerinde taşıdıkları her izle bu gönülsüz hatırlamayı tetikler. Ancak, modernite o kadar acımasızdır ki bu nesnler yerlerini yüzeyleri artık düzleşen, geçmişi taşımaktan aciz nesnelere bırakırlar. Yirminci yüzyılın başında fotoğrafçı Eugene Atget yaşadığı kente bakarken belleksiz nesnelere değil, tıpkı koleksiyoner gibi geçmişin nesnelerine bakmaktadır. Yüzyılın son çeyreğinde onun izinden giden fotoğrafçılar ise modernitenin kasıp kavurduğu belleksizleştirdiği bir dünyaya bakmaktaydılar. Acımasız modernite sona ermiş, ondan daha acımasız sanayi sonrası toplum imgesi temsil pratiklerinin içinde yer almıştır. Fotoğrafçı artık koleksiyoner değil, değişen uzamın eleştirel temsilcileri olmuşlardır.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencilerinin ürettiği bu fotoğraflar, yaşadığımız metropollere geçmiş, bugün ve geleceği harmanlayarak bakmaktadır. Tıpkı onları önceleyen sanatçılar gibi onlar da kenti bir bütün olarak değil, onu oluşturan her bir parçayı gözlemleyerek temsil etmektedirler. Geçmiş kolektif bir belleğin izi olarak eskiye ait yapılarda, şimdi her an deneyimleyebileceğimiz mekanlarda, gelecek ise olası bir travmanın öngörülen izlerinde temsil edilmektedir. Böylece izleyici on dokuzuncu yüzyıl flanörünün zamana sınırlı olan deneyiminin ötesine taşınmaktadır.

 

BLANK/BOŞ 14 -30 Haziran 2013 tarihleri arasında hafta içi her gün 10.30 – 17.00 ve Pazar günü 12.00 – 16.00 saatleri arası Schneidertempel Sanat Merkezi'nde görülebilir. Merkez cumartesi günleri kapalıdır.

 

Fotoğrafçılar:

Tayfun Alaylıoğlu

Caner Aydoğan

Serdar Bayburtlu

Kerem Çobanlı

Murat Demir

Sercan Gündoğan

Deniz Koçak

Hadi Özgürkan

Kartal Ulubağ

bahcesehir.edu.tr/akademik/fotografvideo


Sergi Tarihi:   14 30 Haziran 2013

Açılış / Kokteyl: 13 Haziran Perşembe 2013, Saat:18:00-20:00

Sergi Ziyaret: Hafta içi hergün 10:30-17:00, Cumartesi kapalı, Pazar: 12:00-16:00

Schneidertempel Sanat Merkezi

Bankalar Cd. Felek Sk.No:1 Karaköy-İstanbul

Tel/Faks:0 212 249 01 50
Bilgi: Handan Önel

   


Not: Yüksek çözünürlüklü versiyonlar için resimlerin üzerine tıklayınız.

 

Schneidertempel Sanat Merkezi Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta: sanat@schneidertempel.com