Ana Sayfa

Kim Kimdir

Linkler

İletişim

English

 


 

GİZ

SOYUT DESENLER SERGİSİ

ARDAN ERGÜVEN


18 EYLÜL'DEN İTİBAREN


SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ'NDEArdan Ergüven'in soyut desenlerinin yer aldığı "GİZ" Sergisi 18 Eylül'de Schneidertempel Sanat Merkezi'nde açılıyor.

Bir şeye benzemeye çalışmayan ve kendileri olarak var olan bu izler "wabi-sabi" estetiği ile kendi içinde anlamlar barındıran imgelere dönüşüyor.

Ergüven bu desenleri temsili ya da sembolik özellikleri olmayan, basit, sade ya da kaba ve düzensiz yüzeyler olarak tarif ediyor : "Wabi-sabi sezgi yoluyla keşfedilen bir dünya görüşünü işaret eder. Görecelidir. Kendine özgüdür / değişkendir. İlerleme yoktur. An odaklıdır."

Neredeyse gördüğümüz her imgeye anlam yüklediğimiz ve metalaştırdığımız bir zamanda rastlantısal "iz"lere bakma pratiğinin yarattığı olanakları gündeme getiren sergi 6 Ekim'e kadar izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi
Adres: Bankalar Cd. Felek Sk. N:1 Karaköy İstanbul
Tel: +90 212 240 01 50


ARDAN ERGÜVEN

1978'de İzmir'de doğan Ergüven, 2001’de Bilkent Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım alanında Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı. Aynı kurumda grafik tasarım bölümü başkanı olarak görev yapmakta olan Ergüven, özellikle kurumsal kimlik ve ambalaj tasarımı alanında tasarım çalışmalarına devam etmektedir. 2014'te İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü'nü kazanan tasarımcı Kunsthochschule Berlin Weißensee, Almanya'da (2014) ve Accademia Di Belle Arti Di Verona, İtalya'da (2015) kişisel afiş sergileri açtı. İstanbul (2016) ve Boise'de (2018) gerçekleşen "The Seattle-Istanbul Poster Show" afiş sergilerinin eş küratörü oldu. Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyesi olan Ardan Ergüven'in çeşitli dergi ve gazetelerde grafik tasarım ve görsel kültür hakkında makaleleri yayımlanmaktadır.

Ardan Ergüven born in Izmir in 1978. He was graduated from Bilkent University, Department of Graphic Design in 2001. He completed Master and Ph.D Programmes on Graphic Design in Marmara University, Faculty of Fine Arts. Ergüven who is head of graphic design department of the same institution, works especially on corporate identity and packaging design. The designer, winner of İhap Hulusi Poster Special Award in 2014, opened solo poster exhibitions in Kunsthochschule Berlin Weißensee, Germany (2014) and Accademia Di Belle Arti Di Verona, Italy (2015). He worked as co-curator of "The Seattle-Istanbul Poster Show" exhibited in Istanbul (2016) and Boise (2018). Ardan Ergüven who is a board member of Turkish Graphic Designers Association, also writes about graphic design and visual culture for various magazines in Turkey.

 


  

 

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cd. Felek Sk. No:1 Karaköy
Tel- Faks: 0 212 249 01 50 E-posta
: sanat@schneidertempel.org